Jakie drzwi frontowe wybrać?
Drzwi wejściowe to ukoronowanie budynku, a jednocześnie jeden z najczęściej używanych elementów. Muszą nie tylko dobrze wyglądać, ale być też trwałe i ciepłe. Jakie warunki powinny spełnić dobre drzwi?
Zakup nowych drzwi wejściowych może przyprawić o ból głowy. Rynek oferuje niezliczoną ilość rozwiązań, warto mieć więc pewność, jakie parametry są naprawdę ważne. Liczy się nie tylko estetyka, ale też charakterystyka cieplna, trwałość i parametry antywłamaniowe.
Postaw na ciepło
Wzorniki firm oferujących drzwi są tak bogate, że wybór designu powinniśmy odsunąć na liście priorytetów. Jednym z najważniejszych czynników decydujących o tym czy nasz zakup będzie udany, jest współczynnik przenikania ciepła. Obecnie przyjmowanym standardem jest 2,6 W/ (m2*K). Warto zainwestować jednak w produkt o lepszych parametrach, tym bardziej jeśli nasz dom nie jest wyposażony w wiatrołap. Uczucie nieprzyjemnego chłodu ciągnącego od przedpokoju może pokutować bowiem przez długie lata.
Bardzo dobrą izolacyjność cieplną zapewnią drzwi o parametrach 1,3 U i niższych. Jeszcze bardziej wyśrubowane są normy dla budownictwa pasywnego. Tu współczynnik U powinien zawierać się w granicach 0,71-0,73 W/(m2*K).
Kupując drzwi zwróćmy też uwagę na to czy opisane w katalogu parametry dotyczą całych drzwi, czy tylko ich wybranych fragmentów. Pamiętajmy, że ciepło ucieka też przez ościeżnice, progi i przeszklenia.
Bezpieczeństwo to podstawa
Drzwi wejściowe muszą być także solidne i chronić nasz dom przed dostępem nieproszonych gości. Kolejnym parametrem, na który powinniśmy zwrócić uwagę jest też sześciopunktowa klasa.
- 1 – drzwi standardowe, o niskiej wytrzymałości
- 2 – drzwi o podwyższonej wytrzymałości
- 3 – drzwi antywłamaniowe
- 4 – drzwi antywłamaniowe o podwyższonych parametrach
Klasy 5 i 6 dotyczą już drzwi pancernych stosowanych, np. w bankach.
Nieuczciwi sprzedawcy często reklamują swoje produkty, jako antywłamaniowe, chociaż te rzeczywistości takie nie są. Podczas zakupów warto zwrócić więc uwagę na certyfikaty. Takie poświadczenia wydają np. Instytut Techniki Budowlanej, Instytut Mechaniki Precyzyjnej oraz Centralne Laboratorium Kryminalistyki.
Postaw na technologię
Lubimy gadżety. Coraz częściej przy wyborze rozwiązań do domów szczególną uwagę zwracamy na technologiczne nowinki. Producenci drzwi coraz częściej wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów i do swojej oferty wprowadzają zaawansowane systemy. Czytniki zbliżeniowe, otwierające drzwi po przyłożeniu breloka czy karty do już standardowe rozwiązania. Często można spotkać jednak także czytniki linii papilarnych czy czytniki Bluetooth z klawiaturą dotykową, która umożliwia obsługę zamka za pomocą telefonu.
Dobry design broni się sam
Kiedy zdecydujemy się już na konkretne rozwiązania technologiczne, warto skupić się na estetyce. Drzwi są wizytówką naszego lokum, warto postawić więc na design sprawdzony i dostosowany do charakteru całego budynku. Jeśli nasz dom utrzymany jest w nowoczesnej stylistyce, jako uzupełnienie świetnie sprawdzą się minimalistyczne drzwi aluminiowe i stalowe. Z bryłami rustykalnymi komponować będą się te drewniane lub metalowe wykończone drewnopodobną okleiną.
Jeżeli drzwi frontowe nie są jedynym wejściem do budynku, warto zadbać o to, by pozostałe elementy, takie jak brama garażowa, przesuwna czy tylne drzwi były utrzymane w tej samej stylistyce. Dzięki temu uda nam się stworzyć elegancką i spójną całość.
Dobry montaż to podstawa
Niestety, nawet najlepszy produkt może nie spełniać swoich funkcji kiedy zostanie źle zamontowany. Dlatego na tym etapie nie warto szukać oszczędności i postawić na ekipę polecaną przez producenta lub sprzedawcę. Dzięki takiemu rozwiązaniu zawsze możemy liczyć na gwarancję.
Na etapie budowy domu nie zapomnijmy też o odpowiednim zaizolowaniu podproży i nadproży tak, by zapobiec powstawaniu mostków termicznych. O tych elementach należy pamiętać jeszcze przed przygotowaniem wylewek.