Budowlaniec gotowy na zimę

Łagodniejsze zimy sprawiają, że prace budowlane można prowadzić bez przerwy nawet od grudnia do lutego. Wszystko dzięki nowoczesnym materiałom, dzięki którym w niskich temperaturach można bezpiecznie montować drzwi czy wiązać zaprawę murarską.

Klimat w Polsce zmienia się w bardzo szybkim tempie, co widać zwłaszcza zimą. Niemal co roku instytuty meteorologiczne informują o rekordowo wysokich pomiarach temperatur w najzimniejszych miesiącach. W 2015 roku, według danych IMGW, średnia ogólnokrajowa temperatura przekroczyła wartość zerową i wyniosła 1,1 stopnia. W okresie od grudnia do marca przez większość dni na słupkach termometrów wartości były dodatnie – a to oznacza, że można było wtedy prowadzić prace budowlane.

- Jeszcze kilka lub kilkanaście lat temu zimy przerywały prace budowlane na wiele tygodni. Teraz dłuższe przerwy nie występują wcale, a nowoczesne materiały pozwalają na kontynuowanie robót nawet w obliczu nocnych przymrozków – mówi doradca Dax, Wojciech Goły.

Co możemy wykonać zimą dzięki tym materiałom? Poniżej przedstawiamy przykładowe realizacje.

1. Montaż drzwi zewnętrznych

Większość zwykłych pianek montażowych znosi minimalną temperaturę 5 stopni Celsjusza. Dzięki niektórym piankom praca możliwa jest nawet jeśli nocą spadnie ona poniżej minus 20 stopni. - Ma bardzo szeroką gamę zastosowań, od montowania, przez uszczelnianie, wypełnianie, po izolowanie. Po utwardzeniu można ją ciąć, malować czy gipsować – wyjaśnia Wojciech Goły.

Wyjątkową zaletą piany jest oszczędność czasu pracy – jej obróbka może się zacząć już po 30 minutach.

2. Zaprawa murarska

Jeszcze do niedawna wykonywanie zaprawy murarskiej zimą nie było możliwe – znajdująca się w zaprawie woda, która nie weszła w reakcje zamarzała, przez co całość nie mogła się związać. Dzięki specjalnym dodatkowym do zapraw można prowadzić prace bez takiego zagrożenia do minus 10 stopni Celsjusza. - Dostępne są też gotowe zaprawy, które umożliwiają prace w niższych temperaturach – dodaje Wojciech Goły. Dzięki nim bez przeszkód można np. ocieplać budynki styropianem. Niektóre zaprawy klejąco-szpachlowe wytrzymują spadek temperatury do minus 5 stopni.

3. Prace elewacyjne

Dla pracowników budowlanych roboty przy elewacjach w obliczu niskich temperatur i wysokiej wilgotności powietrza to duże wyzwanie. Proces wiązania tynków i farb można jednak przyspieszyć. - Takie preparaty wywołują szybkie odparowanie wody z nałożonego materiału i znacznie skracają pierwszy etap wiązania. Dzięki temu nałożony materiał uzyskuje odporność na warunki atmosferyczne już po około 7 godzinach – wyjaśnia Wojciech Goły.

Dostęp do niezbędnych na niskie temperatury produktów oferujemy już od momentu pierwszych przymrozków. Dax jest już gotowy na zimę – a Ty?

Dax materiały budowlane | producent stolarki aluminiowej

ul. Katowicka 3
43-186 Orzesze-Gardawice
tel. 32 44 19 920
fax: 32 22 13 102