Budujemy ogród zimowy – o czym warto wiedzieć?

 

Modern conservatory

 

Ogrody zimowe pozwalają nam na komfort i kontakt z naturą przez cały rok. Nic dziwnego, że tzw. oranżerie zdobywają w Polsce coraz większą popularność. Ale przy planowaniu takiej budowy musimy zadbać o wiele istotnych szczegółów, które wymagają wiedzy ogólnobudowlanej. O czym należy wiedzieć?

1. Kiedy planować budowę

Idealnym momentem na to, by pomyśleć o ogrodzie zimowym, jest etap remontu lub budowy nowego domu. Wtedy możemy wziąć pod uwagę szereg istotnych czynników dla późniejszego użytkowania ogrodu: m.in. lokalizację w zależności od stron świata, wykonanie projektu z uwzględnieniem rodzaju ogrzewania czy wentylacji. Oczywiście nie jest to wymóg konieczny – ogród zimowy możemy dobudować również później, ale wtedy jeszcze dokładniej będziemy musieli przemyśleć wszystkie wspomniane elementy.

2. W jakim celu chcemy budować

Przed wykonaniem ogrodu zimowego pierwszym etapem naszych działań jest zawsze rozmowa z klientem – otwieramy się na jego potrzeby i oczekiwania, by dokładnie wiedzieć, w jaki sposób będzie chciał korzystać z ogrodu. To na tej podstawie dobieramy m.in. wielkość powierzchni, położenie, rodzaj zastosowanych materiałów czy ogrzewania. Przykładem jest sytuacja, kiedy klienci nie potrzebują dodatkowego ogrzewanego pokoju w postaci zimowego ogrodu, a po prostu chcieliby używać tarasu lub innej powierzchni obok domu również w deszczowe, chłodniejsze dni. Wówczas proponujemy zabudowę tarasu z profili nieizolowanych termicznie. W zależności od specyfiki otoczenia i oczekiwań klienta dobieramy również rodzaj ogrzewania: podłogowego (wodnego lub elektrycznego), grzejników konwekcyjnych, elektrycznych grzejników panelowych lub klimatyzacji.

3. Pamiętajmy o wymogach prawnych

Przed budową ogrodu musimy zadbać o spełnienie wymogów prawnych. Jeżeli powierzchnia ogrodu nie przekracza 35 metrów kwadratowych, należy tylko złożyć zawiadomienie o planowanej budowie w miejskim wydziale architektury lub starostwie powiatowym, określając m.in. rodzaj i zakres wykonywanych robót oraz termin ich rozpoczęcia. Jeśli urząd nie wniesie sprzeciwu, prace można rozpocząć 30 dni od daty wpłynięcia naszych dokumentów. Z kolei na konstrukcję większego ogrodu potrzebujemy uzyskać pozwolenie na budowę.

4. Inwestycja, która wymaga wiedzy

Budowa ogrodu zimowego to wieloetapowe działanie, które musi być wykonane z najwyższą starannością. Kluczowe są takie elementy jak odpowiednia głębokość fundamentów (zgodnie z miejscową strefą przemarzania gruntu), dobranie elementów mocujących, izolacja termiczna, wentylacja, zacienianie czy ogrzewanie. Odpowiednio dobrany system ochrony przeciwsłonecznej oraz wentylacji pozwala na korzystanie z ogrodu zimowego przez cały rok.

Największym wyzwaniem przy budowie ogrodu zimowego jest dobór i łączenie różnych materiałów, spełniających szereg wymagań technicznych. Warto więc zaufać doświadczonym specjalistom, którzy zadbają o szczegóły na każdym etapie konstrukcji.

Dax materiały budowlane | producent stolarki aluminiowej

ul. Katowicka 3
43-186 Orzesze-Gardawice
tel. 32 44 19 920
fax: 32 22 13 102