Ceny materiałów budowlanych idą w górę. Jak nie przepłacić na budowie?
Początek sezonu budowlanego nadchodzi wielkimi krokami, a razem z nim podwyżki cen materiałów. Prognozy na cały rok też nie są optymistyczne. Radzimy, w co zainwestować teraz, żeby potem nie pluć sobie w brodę.
Budowa domu, to prawdziwe finansowe wyzwanie. Kiedy wydaje się, że kosztorys jest już niemal zamknięty, nagle dochodzą niespodziewane wydatki. Czasami kilkadziesiąt groszy podwyżki potrafi obrócić w niwecz całe nasze wyliczenia. A przecież zawsze trzeba kupić trochę więcej, by w razie czego mieć zapas.
Statystyki są nieubłagane. Ceny materiałów budowlanych wzrastają rok do roku. W lutym 2016 roku produkty potrzebne na frontach robót były średnio droższe aż o 25 proc. w stosunku do roku wcześniejszego. Wszystko wskazuje na to, że podwyżki pojawią się i w tym roku.
Materiały sezonowe kupuj wcześniej
Co zrobić, żeby nie przepłacić? Przede wszystkim zawczasu warto postawić na, tzw. produkty sezonowe. Zakup przed sezonem cegieł, gazobetonów czy chociażby ogrodzeń będzie odpowiednim rozwiązaniem, które pomoże zoptymalizować wydatki poświęcone na budowę i precyzyjnie zaplanować budżet. Odkładanie zakupów na ostatni moment może przynieść bowiem sporo szkody. W poszukiwaniu ekonomicznego rozwiązania, inwestorzy często decydują się na zakup tańszych odpowiedników. O ile w składzie materiałów budowlanych różnica między bloczkiem wyprodukowanym przez czołowego producenta a tym znacznie tańszym, może wydawać się niewielka, o tyle już w czasie murowania gorszą jakość widać z miejsca. Podróbki nierzadko nie trzymają bowiem wymaganych wymiarów, więc stworzenie z nich równej płaszczyzny wymaga dodatkowych zabiegów. Różnice widać też w trakcie tynkowania, kiedy materiał tańszy znacznie szybciej wchłania wodę, a co za tym idzie, tynk odparza się i odpada nierzadko jeszcze przed wyschnięciem. Oszczędność okazuje się więc pozorna, bo to, co oszczędzimy na materiale, wydamy na robociznę.
Postaw na depozyt
Niestety, podwyżki widać też na światowych rynkach. - Istnieje duże prawdopodobieństwo, że w najbliższych miesiącach zdrożeje styropian i inne pochodne ropy naftowej. To następstwo coraz wyższych cen za baryłkę - mówi Wojciech Goły z DAX. Te wzrosty mogą zostać z inwestorami na dłużej.
Rozwiązaniem są więc wcześniejsze zakupy. Jeżeli obawiasz się, że wszystkie niezbędne materiały nie zmieszczą się na twojej działce, możesz przechować je w depozycie DAX do czasu, aż będą Ci potrzebne. Co ważne, DAX daje swoim klientom gwarancję ceny, to oznacza, że nawet jeśli odbierzesz towar kilka miesięcy później, nie będziesz musiał do niego dopłacać.
Nie musisz też martwić się o bezpieczeństwo kupionego towaru. Możesz mieć pewność, że odbierzesz go dokładnie w takim stanie, w jakim go kupiłeś. Materiały ulokowane w depozycie są dostępne w każdej chwili, dzięki szybkiemu transportowi.